Βιωματικό Εργαστήρι “Εαυτός”

Τη Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2019 οι μαθητές της Β΄ τάξης Λυκείου του Ελληνικού Γυμνασίου-Λυκείου Βρυξελλών είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε δίωρο βιωματικό εργαστήριο που οργανώθηκε από τις εκπαιδευτικούς του σχολείου κυρίες Φαϊτατζίδου Μαρίνα (φιλόλογο) και Μπενέκου Παναγιώτα (γαλλικής γλώσσας). Το θέμα του βιωματικού εργαστηρίου ήταν η διερεύνηση της αυτοαντίληψης των μαθητών μέσα από δραστηριότητες αυτοανακάλυψης και καθοδηγούμενης σκέψης και η ευαισθητοποίηση για τη διαφορετικότητα και την ανεκτικότητα σε αυτή. Οι δραστηριότητες πραγματοποιήθηκαν σε ομάδα και είχαν στόχο την αναγνώριση βασικών χαρακτηριστικών της προσωπικότητας αλλά και την αποδοχή των χαρακτηριστικών των άλλων συνολικά. Η θετική αξιολόγηση των μαθητών για το συγκεκριμένο βιωματικό εργαστήριο οδηγεί στο συμπέρασμα ότι ενισχύθηκε το αίσθημα της αυτοεκτίμησής τους, της ανοχής στη διαφορετικότητα και της αποδοχής των άλλων και δημιουργεί την ανάγκη για παρόμοιες μελλοντικές δράσεις.