Πρόγραμμα «Σύμβουλος Καθηγητής»

Το Πρόγραμμα «Σύμβουλος Καθηγητής» παρά τις δύσκολες υγιειονομικές συνθήκες θα εφαρμοστεί για τρίτη συνεχή χρονιά στο σχολείο μας.

Πρόκειται για καινοτόμο δράση σύμφωνα με την οποία κάθε μαθητής/μαθήτρια έχει τον Σύμβουλο Καθηγητή του/της, με τον οποίο συναντιέται με απόλυτη εχεμύθεια και εμπιστευτικότητα δύο φορές τον μήνα για 15΄ εντός του σχολικού ωραρίου και συζητά μαζί του θέματα που αφορούν τη ζωή στο σχολείο.

Φέτος το Πρόγραμμα απευθύνεται στους μαθητές και τις μαθήτριες των Α΄ και Β΄ τάξεων του Λυκείου.

Το Πρόγραμμα «Σύμβουλος Καθηγητής» είναι ένας τρόπος για να δείξει το σχολείο έμπρακτα το ενδιαφέρον του για τους μαθητές και τις μαθήτριές του. Η έως τώρα εμπειρία μάς δίδαξε ότι μέσω αυτού επιτυγχάνονται η αναβάθμιση του παιδαγωγικού ρόλου των διδασκόντων και η βελτίωση των σχέσεων στη σχολική κοινότητα αλλά και του κλίματος της σχολικής τάξης.