Επίσκεψη στο Κέντρο Πληροφόρησης του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών (Ο.Η.Ε.) στις Βρυξέλλες

Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2019 η β΄ και γ΄ Γυμνασίου καθώς και οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ Λυκείου, οι οποίοι συμμετέχουν στο Πρόγραμμα e-twinning (που εκπονείται τη φετινή χρονιά στο σχολείο μας με θέμα: “Αλληλεγγύη πέρα από τα σύνορα”), επισκέφτηκαν το Κέντρο Πληροφόρησης του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών (Ο.Η.Ε.) στις Βρυξέλλες.

Ο κ. Δ. Φατούρος, Υπεύθυνος πληροφόρησης για την Ελλάδα και την Κύπρο, μετά την εγκάρδια υποδοχή που μας επιφύλαξε, μας ενημέρωσε για την ιστορία του Οργανισμού και τις δράσεις του και μας ανέλυσε τους στόχους που έχει θέσει για τη βιώσιμη ανάπτυξη και για έναν καλύτερο κόσμο. Με τα ζωντανά παραδείγματα που χρησιμοποίησε και τον παραστατικό τρόπο με τον οποίο μας μίλησε κέρδισε αμέσως το ενδιαφέρον μας, την προσοχή μας και τη συμμετοχή μας στη συζήτηση που ακολούθησε!

Αναχωρώντας, μετά τις καθιερωμένες αναμνηστικές φωτογραφίες, τον ευχαριστήσαμε θερμά τόσο για τη ζεστή φιλοξενία όσο και για την εμπεριστατωμένη ενημέρωση!