Ημέρα Σταδιοδρομίας στο Ελληνικό Λύκειο Βρυξελλών: Επαγγέλματα και Δεξιότητες

Ημέρα Σταδιοδρομίας στο Ελληνικό Λύκειο Βρυξελλών: Επαγγέλματα και Δεξιότητες.

Τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε στο Ελληνικό Λύκειο Βρυξελλών η 1η Ημέρα Σταδιοδρομίας με τίτλο «Μαθαίνοντας για τα Επαγγέλματα – Καλλιεργώντας Δεξιότητες», στο πλαίσιο του Προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας, το οποίο υλοποιεί η Γ τάξη του Σχολείου υπό την καθοδήγη της εκπαιδευτικού Μπενέκου Παναγιώτας.

Οι προσκεκλημένοι επαγγελματίες, διακεκριμένοι στο χώρο τους, ανέφεραν διεξοδικά στους μαθητές τις απαιτούμενες δεξιότητες και ικανότητες για κάθε επαγγελματική επιλογή αλλά και τα μονοπάτια της προσωπικής τους σταδιοδρομίας. Οι μαθητές της Γ τάξης Λυκείου παρακολούθησαν με ενδιαφέρον και συνθετική σκέψη τις παρεμβάσεις, οι οποίες ανταποκρίθηκαν στις ανάγκες τους για έγκαιρη και έγκυρη πληροφόρηση σχετικά με θέματα που αφορούν τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές τους επιλογές.

Η Ημέρα Σταδιοδρομία διήρκησε 4 διδακτικές ώρες και ακολούθησε συζήτηση. Το αίτημα των μαθητών για συνέχιση δράσεων επαγγελματικού προσανατολισμού, οι οποίες στοχεύουν στην ομαλή τους μετάβαση στις επόμενες εκπαιδευτικές βαθμίδες ή επαγγελματικές επιλογές, επιβεβαιώνει την επιτυχή διεξαγωγή της Ημέρας Σταδιοδρομίας.

Το Ελληνικό Λύκειο Βρυξελλών ευχαριστεί τους προσκεκλημένους ομιλητές για την παρουσία τους και συγχαίρει την παιδαγωγική ομάδα του Προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας για την πρωτοβουλία και διεξαγωγή της Ημέρας Σταδιοδρομίας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΑΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣΓια τους μαθητές της Γ’ τάξης Λυκείου

ΏραΟμιλητήςΕπαγγελματική ιδιότητα