Διδακτική επίσκεψη και ξενάγηση στο Δημαρχείο του Saint-Gilles

Διδακτική επίσκεψη και ξενάγηση στο Δημαρχείο του Saint-Gilles

Τη Δευτέρα 21 Ιανουαρίου 2019 οι μαθητές και οι οι μαθήτριες της γ΄ Γυμνασίου του Ελληνικού Γυμνασίου-Λυκείου Βρυξελλών επισκέφθηκαν το Δημαρχείο του Saint-Gillesστο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος: “Ένας έφηβος στους δρόμους των Βρυξελλών. Ένας νεανικός ταξιδιωτικός οδηγός των Βρυξελλών ΙΙΙ”, που εκπονείται φέτος στο σχολείο μας.

Ο Υπεύθυνος των Αρχείων του Δημαρχείου κ. Liam O’Sullivan καλωσόρισε τους μαθητές και τις μαθήτριές και για μια ώρα τους ξενάγησε στα γαλλικά στους χώρους του Δημαρχείου (αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, αίθουσα Γαμήλιων Τελετών, αίθουσα Αναμνηστικών), τους μίλησε για την αρχιτεκτονική και την ιστορία του κτηρίου και απάντησε στις ερωτήσεις τους. Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου ενθουσιάστηκαν από την ξενάγηση και εντυπωσιάστηκαν από την πλούσια ιστορία του Δημαρχείου, το οποίο έχει χαρακτηριστεί ως Μνημείο Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Ουνέσκο.