Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος ταξιδιωτικών γραφείων για πραγματοποίηση 4ήμερης εκπαιδευτικής σχολικής εκδρομής του Ελληνικού Γυμνασίου- Λυκείου Βρυξελλών.

ΠΑΡΙΣΙ / 27 ΜΑΡΤΙΟΥ 2022 – 30 ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

Αριθ.Πρωτ.: Φ23/50

Βρυξέλλες, 1/03/2022

Πλαίσιο κειμένου: ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
Υ.ΠΑΙ.Θ.
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ ΒΡΥΞΕΛΛΩΝ
ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΚΠ/ΣΗΣ
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ ΒΡΥΞΕΛΛΩΝ
Ταχ. Δ/νση      : Rue Joseph  Claes 91
Ταχ. Κώδ.       : 1060 St. Gilles -BXL
Πληροφορίες  : κ.  Σύλβια Κατσαμένη
Τηλέφωνο       : 0032 25342852
Fax                  : 022421993
Email :		lycee.hellenique@gmail.com
Προς ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΒΡΥΞΕΛΛΩΝ  Για ανάρτηση στο διαδίκτυο

ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

Θέμα: Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος ταξιδιωτικών γραφείων για πραγματοποίηση 4ήμερης εκπαιδευτικής σχολικής εκδρομής των τάξεων Α΄ Β΄ και Γ΄ Λυκείου του Ελληνικού Γυμνασίου -Λυκείου Βρυξελλών στο Παρίσι από 27 Μαρτίου 2022 έως και 30/3/2022 σύμφωνα με την Υ.Α. 20883/ΓΔ4/12.2.2020 (ΦΕΚ 456 τ.Β΄, 13-2-2020)

Το σχολείο προτίθεται να πραγματοποιήσει τετραήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στο Παρίσι.

Η εκπαιδευτική εκδρομή προγραμματίζεται να υλοποιηθεί από Κυριακή 27 Μαρτίου 2022 έως και την Τετάρτη  30 Μαρτίου 2022 (4ημέρες – 3 διανυκτερεύσεις). Η μετακίνηση θα υλοποιηθεί με πούλμαν από τις Βρυξέλλες στο Παρίσι και επιστροφή.

Για το λόγο αυτό

καλούμε τα πρακτορεία ταξιδίων

που πληρούν τις νόμιμες προϋποθέσεις, να καταθέσουν σφραγισμένες προσφορές (ηλεκτρονικάlycee.hellenique@gmail.com) στο Ελληνικό Σχολείο Βρυξελλών μέχρι και την Τρίτη 8/3/2022 και ώρα 12:00 (ώρα Βελγίου). Η προσφορά κατατίθεται κλειστή (με ηλεκτρονικό κωδικό).

Μετά τη λήξη της προθεσμίας, καμία προσφορά δεν θα γίνει δεκτή. Το άνοιγμα των προσφορών θα γίνει την ίδια ημέρα και μέχρι τις 14:00 μμ. (ώρα Βελγίου).

Προορισμός: Από τις Βρυξέλλες στο Παρίσι και επιστροφη οδικώς με πούλμαν.

Χρόνος επίσκεψης: Κυριακή 27/3 έως και Τετάρτη 30/3/2022 (τρείς διανυκτερεύσεις).

Προβλεπόμενος αριθμός μαθητών και μαθητριών 28 – 30 με 3 συνοδούς καθηγητές.

Τα ενδαφερόμενα πρακτορεία ταξιδίων, στην προσφορά τους θα πρέπει να αναγράφουν  το συνολικό κόστος της εκδρομής και το κόστος ανά μαθητή (με ΦΠΑ), καθώς και το κόστος τυχόν πρόσθετων υπηρεσιών που αναφέρονται.

Το λεωφορείο να πληροί τα εξής: Κλιματιζόμενο τουριστικό λεωφορείο τελευταίας 5ετίας σε άριστη κατάσταση, (για όλες τις μετακινήσεις ή καθ΄ όλη την διάρκεια των μετακινήσεων- ξεναγήσεων ) και να πληροί τις προϋποθέσεις ασφαλείας (άδειες, ζώνες, έγγραφα καταλληλότητας, ΚΤΕΟ, κλπ).

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ: Ελληνόφωνου συνοδού από το τουριστικό γραφείο, τοπικού ξεναγού και έμπειρου οδηγού. Οι ξεναγήσεις θα πραγματοποιηθούν σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα δοθεί.

Το ξενοδοχείο να είναι τουλάχιστον 3 αστέρων σε ασφαλή περιοχή, στο κέντρο της πόλης. Τα δωμάτια να είναι δίκλινα ή τρίκλινα για τους μαθητές και τις μαθήτριες και μονόκλινα για τους/τις καθηγητές/τριες.

Διαμονή: τρεις διανυκτερεύσεις στο ξενοδοχείο και μετακινήσεις, περιηγήσεις ξεναγήσεις βάσει του προγράμματος, που θα περιλαμβάνει περιήγηση- ξενάγηση στο Παρίσι, επίσκεψη στο Λούβρο και σε άλλα σημαντικά αξιοθέατα, εκδρομή στις Βερσαλλίες και στη Ντίσνευλαντ.

Διατροφή: πρωινό μπουφέ καθημερινά και χωριστά πρόταση- κόστος για δείπνο.

Τα δίκλινα ή τρίκλινα να είναι σε κανονικά κρεβάτια και όχι ράντζα ή καναπέδες.

Τα δωμάτια να βρίσκονται στον ίδιο όροφο ή σε γειτονικούς ορόφους.

Στις οικονομικές προσφορές να περιλαμβάνονται ο ΦΠΑ και άλλοι φόροι.

Πλήρης επιστροφή του καταβληθέντος ποσού  σε περίπτωση που μαθητής ή μαθήτρια δεν μπορεί να συμμετάσχει λόγω ασθένειας ή άλλης αιτίας για την οποία δεν ευθύνεται.

Προσδιορισμός των ακυρωτικών τελών κατ’ άτομο, ανάλογα με τη χρονική στιγμή που θα προκύψει ακύρωση συμμετοχής μαθητή/τριας.

Κάλυψη ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης σε περίπτωση ασθένειας κατά τη διάρκεια της εκδρομής.

Κάλυψη των εξόδων διαμονής του μαθητή ή της μαθήτριας σε ξενοδοχείο μέχρι και 5 ημέρες σε περίπτωση καραντίνας λόγω covid καθώς και των εξόδων μετακίνησης του κηδεμόνα για την παραλαβή του/της μαθητή/τριας και επιστροφή στις Βρυξέλλες.

Ασφάλεια αστικής ευθύνης του Πρακτορείου (στοιχεία του ασφαλιστηρίου συμβολαίου)

Ταξιδιωτική ασφάλιση (στοιχεία συμβολαίου).

Δωρεάν συμμετοχή των συνοδών καθηγητών.

Έκδοση από το Πρακτορείο ονομαστικών αποδείξεων για κάθε μαθητή/τρια.

Η προκήρυξη αναρτάται στην ιστοσελίδα του Σχολείου και του Συντονιστικού Γραφείου Εκπαίδευσης Βρυξελλών.

Η Διευθύντρια του Ελληνικού Γυμνασίου-Λυκείου Βρυξελλών

Σύλβια Κατσαμένη