Θεατρική παράσταση στο Eλληνικό Γυμνάσιο Βρυξελλών

Θεατρική παράσταση στο σχολείο μας!

Την Τρίτη 20 Νοεμβρίου 2018 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τριών τάξεων του Γυμνασίου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στον χώρο του σχολείου το θεατρικό έργο «Ο χορός των μεταμφιεσμένων»που παρουσίασε η HippoTheatreGroup. Η ομάδα ήρθε για δεύτερη συνεχή χρονιά στο σχολείο μας και άφησε και φέτος τις καλύτερες εντυπώσεις!

Θέμα της παράστασης ήταν ο σεβασμός στη διαφορετικότητα των ανθρώπων. Το θέαμα βασιζόταν σε μια σωματοποιημένη αφήγηση παραμυθιού με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας απόλαυσαν το χιούμορ, την έντονη δράση, τον γρήγορο ρυθμό, τις συγκινητικές στιγμές της παράστασης και μετά το τέλος της διατύπωσαν ερωτήσεις και απορίες και συζήτησαν με τους καλλιτέχνες για τα θέματα που θίγονται στο έργο αλλά και γενικότερα για την τέχνη του θεάτρου.