Εκπαιδευτικές επισκέψεις Ελληνικού Γυμνασίου-Λυκείου Βρυξελλών

Εκπαιδευτικές επισκέψεις στο Muséum des Sciences Naturelles και στο Musée de la Fonderie

Την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2018 οι μαθητές και μαθήτριες την τριών τάξεων του Γυμνασίου  του Ελληνικού Γυμνασίου-Λυκείου Βρυξελλών επισκέφθηκαν το Muséum des Sciences Naturelles στο κέντρο της πόλης των Βρυξελλών και ξεναγήθηκαν στα γαλλικά (με διερμηνεία των συνοδών καθηγητριών τους, όπου χρειαζόταν στην έκθεση με θέμα την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις εντυπωσιακές αίθουσες με τους δεινοσαύρους αναζητώντας απαντήσεις σε ερωτήματα του μαθήματος της βιολογίας.

Την ίδια ημέρα οι μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄ Λυκείου του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Musée de la Fonderie(Musée Bruxellois des Industries et du Travail), όπου παρακολούθησαν με ενδιαφέρον τις ξεναγήσεις στον εσωτερικό και τον εξωτερικό χώρο του Χυτηρίου για την ιστορία της εκβιομηχάνισης στις Βρυξέλλες και γενικά στην Ευρώπη καθώς και για τον τρόπο παραγωγής και λειτουργίας μηχανών. Οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν σε εργαστήριο δημιουργίας χαλκογραφίας, εμπνευσμένης από τους χώρους και τις διαδικασίες του Χυτηρίου, δημιουργώντας τα δικά τους έργα τέχνης!