Παρακολούθηση της βραβευμένης με Όσκαρ κινηματογραφικής ταινίας “Η παρείσφρηση” (BlacKkKlansman)

Στο πλαίσιο της προσπάθειας του σχολείου μας οι μαθητές και οι μαθήτριές μας να μάθουν να παρακολουθούν κινηματογραφικές ταινίες, να προβληματίζονται με το περιεχόμενό τους, να το κρίνουν και να το σχολιάζουν, οι τρεις τάξεις του Λυκείου παρακολούθησαν την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2019 στις 10.00 την προβολή της ταινίας “Η παρείσφρηση” (BlacKkKlansman) στο Cinema Galeries στο κέντρο των Βρυξελλών.

Η ταινία BlacKkKlansman του ακτιβιστή σκηνοθέτη Spike Lee βραβεύτηκε φέτος με Όσκαρ καλύτερου διασκευασμένου σεναρίου και συνδυάζει σινεμά ποιοτικό και διασκεδαστικό ταυτόχρονα. Πρόκειται για δραματικό και πολιτικά επίκαιρο αστυνομικό θρίλερ, βασισμένο σε αληθινή ιστορία, με θέμα τον ρατσισμό.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Λυκείου παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την ταινία και εντυπωσιάστηκαν από την αυθεντικότητά της, το πρωτότυπο σενάριο, τους έξυπνους διαλόγους και τον τρόπο με τον οποίο ο σκηνοθέτης πέρασε όλα τα μηνύματα που ήθελε, χωρίς φλυαρία και διδακτισμό!