Εκπαιδευτική επίσκεψη

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Musées de la Ville de Bruxelles και περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της πόλης των Βρυξελλών.

Στο πλαίσιο του Πολιτιστικού Προγράμματος “Ένας έφηβος στους δρόμους των Βρυξελλών: Ένας νεανικός ταξιδιωτικός οδηγός των Βρυξελλών” που εκπονείται φέτος στο σχολείο μας, την Τετάρτη  20 Μαρτίου 2019 οι μαθητές και μαθήτριες την τριών τάξεων του Γυμνασίου  του Ελληνικού Γυμνασίου-Λυκείου Βρυξελλών επισκέφθηκαν το Musées de la Ville de Bruxelles (1 rue du Poivre, 1000 Bruxelles), στο κέντρο της πόλης των Βρυξελλών, όπου ξεναγήθηκαν στα γαλλικά (με διερμηνεία των συνοδών καθηγητριών τους, όπου χρειαζόταν).

Πριν και μετά την επίσκεψη στο Μουσείο, οι μαθητές και μαθήτριες περιηγήθηκαν το ιστορικό κέντρο των Βρυξελλών, συνέλεξαν πληροφορίες, φωτογράφισαν μνημεία και αξιοθέατα για τον οδηγό τους και είδαν το κέντρο της πόλης τους από μία άλλη οπτική γωνία!