Η ζωή και το έργο του Ν. Καζαντζάκη

Στις 10 Μαρτίου 2016 επισκέφτηκε το σχολείο μας ο κ. Γιώργος Στασινάκης, πρόεδρος της “Διεθνούς Εταιρείας Φίλων Νίκου Καζαντζάκη”, και παρουσίασε στους μαθητές της α, β και γ Γυμνασίου με τρόπο άμεσο, ζωντανό και παραστατικό τη ζωή και το έργο του μεγάλου μας συγγραφέα Ν. Καζαντζάκη, εστιάζοντας κυρίως στο πρώτο σημαντικό μυθιστόρημά του “Βίος και Πολιτεία του Αλέξη  Ζορμπά”.

Οι μαθητές όντας προετοιμασμένοι από τους φιλολόγους τους μέσα  από τα Κείμενα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας  έδειξαν ζωηρό ενδιαφέρον και ενθουσιασμό, κυρίως, όταν ο κ. Στασινάκης τους έδειξε πραγματικές φωτογραφίες από τον τάφο του Γεωργίου Ζορμπά -αυτό ήταν το πραγματικό του όνομα- του ήρωα του μυθιστορήματος.

Παρουσίασε επίσης το έργο της Εταιρείας, η οποία ιδρύθηκε το 1988 στην Γενεύη της Ελβετίας, αριθμεί 7010 μέλη με ενεργό δράση σε 126 χώρες σε όλο τον κόσμο, με σκοπό τη διάδοση του έργου του μεγάλου Έλληνα συγγραφέα και στοχαστή!